NorMedia AS - lese - skrive  - lære - øve - trene - kommunisere

KoPS test undersøkelse 2007

Vi gjennomførte en undersøkelse blant KoPS brukerne våre i fjor sommer. Her er de viktigste resultatene: Det er få som bruker KoPS slik testen var ment å brukes – på alle barn hvert år. Kun Trimveien Barnehage i Horten har kjørt regelmessig KoPS testing i tre år, og har både gode erfaringer og resultater å vise til. Det er stort sett PP kontorer som tester, og ikke barnehager og skoler, som i andre land. De fleste bruker kun KoPS av og til, dvs. når de har barn som tilsynelatende har problemer. 40 % sier seg fornøyd med KoPS testene.

Kommentarer

(Til orientering: Det er overraskende stor gjennomtrekk av personale hos KoPS kundene, og det kan forklare noen av tilbakemeldingene vi har fått.) Mange sier at de ikke har tid til å sette seg inn i KoPS, gå på kurs eller teste i en travel hverdag. Mange mener at deltestene er for lange, og ønsker å kunne avbryte en deltest når eleven blir sliten, og så starte opp igjen ved en senere anledning. Dette er ikke mulig nå pga. den komplekse statistiske bearbeidingen av dataene. De fleste deler inn testingen i 2-3 økter per barn, og tida går da selvfølgelig opp. Flere kommenterer KoPS som relevant i forhold til Språkpakken. Noen sier de er pålagt å bruke TRAS og ikke har tid til mer enn det. Noen få sier de foretrekker de tradisjonelle (og papirbaserte) metodene de er vant til å bruke. Flere ønsker kurs og veiledning i tolkning av resultatene, og mange ønsker å kombinere test og treningsprogrammer.

Konklusjon

Mange mener at KoPS er et bra verktøy for å avdekke dysleksi og lese/skrivevansker tidlig, tross at noen bruker lengre tid på å teste enn ventet. HurtigKoPS er et tilbud om å kjøre et utdrag av KoPS testene for de som har dårlig tid. Den reduserer tidsbruken og er utførlig beskrevet i Lærerveiledningen. Tida en investerer i KoPS påvirker resultatet av testingen. Deltakelse på KoPS kurs har f. eks. vist seg å være viktig. KoPS dekker aldersgruppen 4 - 8 år, og er et godt supplement til TRAS, Språkpakken og Logos testen, som først kan benyttes fra 9 år og oppover. All erfaring viser hvor viktig det er å komme tidlig inn med tiltak, og KoPS er den eneste datatesten som tester systematisk allerede fra 4 år og oppover.